JCU Australia logo

Prizes at JCU

Welcome to JCU Prizes!

Prize winners

Division of Tropical Health & Medicine

College of Public Health, Medical & Vet Sciences

  • Australian College of Tropical Medicine Medal (ACTM) :Caitlin Lisa Harrison 2018

Division of Tropical Health & Medicine

Division prizes

  • Townsville & District University Society Prize :Sharni Louise Wight 2018

  • Division of Tropical Environments and Societies Distinguished Student Prize :Merinda Erin Greenwood 2018

  • Science First-Year Prize :David Wilkinson 2018

College prizes

College of Public Health, Medical & Vet Sciences

  • ASAV Award for Small Animal Medicine :Hannah Ashley Butler 2018

  • AVA Queensland Member Dux :Cynthia Villiger 2018

  • AVA Student Award :Isabelle Claire Moorhead 2018

  • Ashdown Medal For Clinical Microbiology :Shaylee Harrison 2018

  • Australasian Association of Clinical Biochemistry Prize :Rebecca Naomi Negekong Beerwald 2018

  • Australian Cattle Veterinarians' Bovine Health and Disease Prize :Zak Cheyenne O'Brien 2018

  • Australian Institute of Medical Scientists Tropical Division Prize :Keely Jayne Fedorniak 2018

  • Australian Society for Parasitology Prize :Zoe Louise Miranda Walker 2018

  • Australian Veterinary Association Prize for Undergraduates in Veterinary Pathology :Danielle Joan Mcgowan 2018

  • Beef Cattle Medicine and Production Prize :Michael William Walmsley 2018

  • Biomedicine Prize in Immunology :Shaylee Harrison 2018

  • Centre for Veterinary Education Clinical Competency Award :Hannah Ashley Butler 2018

  • Epidemiology Chapter of the Australian and New Zealand College of Veterinary Science Prize for Epidemiology :Tomas Jack Richards 2018

  • Equine Veterinarians Australia Prize :Danielle Joan Mcgowan 2018

  • Excellence in Veterinary Pharmacology Prize :Bess Sarah Morgan 2018

  • Hill's 'Buddy' Award :Cynthia Villiger 2018

  • Molecular Science Society Prize for Academic Excellence in Third-year Biochemistry :Rhys Gillman 2018

  • NQ AVA Citizenship Award :Jamie Lorna Russell 2018

  • Outstanding Performance in Physiology and Pharmacology Prize :Morgan Celeste Desira 2018

  • Outstanding Performance in Physiology and Pharmacology Prize :Rhys Gillman 2018

  • Patterson Medal for Immunology :Morgan Celeste Desira 2018

  • Professor Phillip Summers Incentive Prize :Stacey Cassandra O'Regan 2018

  • Provet Animal Behaviour, Welfare & Ethics Prize :Ann-Maree Grunwald 2018

  • Rick Speare Medal :Jasmine Shoba Pillai 2018

  • Rick Speare Medal :Heather Ann Russell 2018

  • Rick Speare Medal :Mary Elizabeth Macisaac 2018

  • Sidney Sax Medal :Bronwyn Fiona Dobrowolski 2018

  • Travel Health Advisory Group Medal :Kay Anne Knight 2018

  • UniVet Prize for the Dux of Veterinary Science :Cynthia Villiger 2018

  • Veterinary Specialist Services Prize for Surgery & Anaesthesia :Tomas Jack Richards 2018

  • Zoetis Dux of Microbiology and Parasitology :Tomas Jack Richards 2018

College prizes

College of Healthcare Sciences

  • APS Prize in Psychology :Faith Elizabeth Nulley 2018

  • Australian Physiotherapy Association, Queensland Branch Prize :Liam David Phelps 2018

  • Emeritus Professor Barbara Hayes Medallion :Clarissa Aimee Marrinan 2018

  • Florence, Robert & Colin Dempster Prize for Nursing :Raphael Yiuchun Leung 2018

  • Florence, Robert & Colin Dempster Prize for Physiotherapy :James Rory Moroney 2018

  • Joy Croker Centaur Silver Medal :Luke Richard Turkilsen 2018

  • Judith Trevan-Hawke Prize - Occupational Therapy :Holly Renee Billson 2018

  • Mater Health Services North Queensland Ltd Prize :Raphael Yiuchun Leung 2018

  • Michael Erik van Genderen Memorial Award :Rebecca Jane Bolton 2018

  • Nurse of the Tropics Prize :Tanya Maree Little 2018

  • Nursing Alumni Prize for Citizenship :Georgina Jo Everson 2018

  • Occupational Therapy Achievement Award :Megan Carina Adkins 2018

  • Occupational Therapy Australia, Judith Trevan-Hawke Prize :Benjamin Bartsch 2018

  • Occupational Therapy Unit Prize :Abigail Grace Richardson 2018

  • Pam McAllister Memorial Prize :Madeleine Grace Lawson 2018

  • Physiotherapy Research Foundation Prize for Academic Excellence in Honours Research Work :Renee Kathryn Silvestro 2018

  • Prize in Nursing Excellence :Jennifer Elizabeth Blackwood 2018

  • Queensland Country Credit Union Prize :Kayla Lascelles 2018

  • Sally Goold Prize :Emily Grace Hapgood 2018

  • Sarina White Medal for Infection Control :Alyson Jayne Martin 2018

  • Shaun McPherson and Karen Calder Memorial Prize :Kerry Ann Logan 2018

  • Speech Pathology Australia Student Award :Jordan Maree Wellington 2018

  • The Good Shepherd Home Mona Kendell Aged Care Award :Kiaya Dawn Mclean-Montgomery 2018

  • Townsville Hospital Foundation Prize - Year 1 :Ellen Kristina Hogarth 2018

  • Townsville Hospital Foundation Prize - Year 2 :Kerry Ann Logan 2018

  • Wolters Kluwer Exercise Physiology Annual Award :Alexander Braddon Mclean-Williams 2018

College prizes

College of Medicine & Dentistry

  • AMAQ Year 3 Prize :Zali Grace Sorensen 2018

  • Australian Dental Association (Qld Branch) Prize :Zoee Brunet 2018

  • Australian and New Zealand College of Anaesthetists Prize :Nimisha Aithal 2018

  • Child and Adolescent Health Prize :Melissa Lauren Pope 2018

  • Colgate Oral Care Graduation Prize :Louise Elizabeth Mccallum 2018

  • Colgate Oral Care Prize :Brenton James Wilson 2018

  • Dr David Graham Prize :Paige Barnard 2018

  • Dr. Will Cairns Palliative Care Essay Prize Medicine :Faizy Kakkat 2018

  • Dr. Will Cairns Palliative Care Essay Prize Medicine :Anjani Prasad 2018

  • Dr. Will Cairns Palliative Care Essay Prize Medicine :Alice Elizabeth Vincent 2018

  • Elsevier Australia Book Prize :Hyunjoo Rim 2018

  • Friends of Science in Medicine Prize :Zaeem Uddin Ahmed 2018

  • Henry Schein Prize for Clinical Excellence in Dentistry :Louise Elizabeth Mccallum 2018

  • JCU GP Training Prize in General Practice :Bronte Lavinia Donaldson 2018

  • JCU GP Training Prize in Rural Medicine :Natalia Elizabeth Anderson 2018

  • MIPS Book Prize for Simulated Dentistry :Lana Mirai Mettmann 2018

  • Mick McLoughlin Memorial Prize in Rural Medicine :Bavelin Gill 2018

  • Peter Doyle Medal :Gia Rose Cavalieri 2018

  • Phil Summers 'Commitment to Excellence in Medicine' Award :Shivam Raj Khanna 2018

  • Queensland Graduate Chapter of the Delta Sigma Delta Dental Fraternity Prize :Sophie May Roberts 2018

  • RANZCP Basil James Psychiatry Prize :Obert Xu 2018

  • Rimington Memorial Prize for Year 4 Integrated Clinical Pathology :Patrick Thomas Hartsuyker 2018

  • Royal Australasian College of Dental Surgeons Academic Prize (RACDS) :George Constantinos Laparidis 2018

  • Royal Australian & New Zealand College of Obstetricians & Gynaecologists Women's Health Award (RANZCOG) :Shreyansi Sharma 2018

  • Royal Australian College of General Practitioners North Queensland Prize (RACGP) :Rebecca Joy Baum 2018

  • Rural Doctors Association of Queensland Prize (RDAQ) :Michael Andrew Pitt 2018

  • Therapeutic Guidelines Ltd Prize for Clinical Pharmacology & Therapeutics :Nisha Nangrani 2018

  • Townsville Hospital Emergency Department Trust Fund Critical and Crisis Care Year 6 Prize :Jared Bryce Pleash 2018

  • Whole Time Medical Specialist Prize :Nimisha Aithal 2018

  • Year 6 Ethics Prize :Eebah Goraya 2018

College prizes

College of Business, Law & Governance

  • A.F.T.A. Prize :Shannon Georgia Willcox 2018

  • Australian Finance Industry Association Prize :Siddarth Anthony Roche 2018

  • C.P. Harris Medal :Samuel Thomas Herlihy 2018

  • CPA Australia Prizes (Prize A) :Andrew Michael Dineen 2018

  • CPA Australia Prizes (Prize B) :Alex Peter Wellman 2018

  • CPA Australia Prizes (Prize C) :Daniel Peter Walsh 2018

  • Commonwealth Bank of Australia Prize :Jessica Marie Stopford 2018

  • Connolly Suthers Prize :Bianca Rose Rapisarda 2018

  • Coutts Redington Chartered Accountants Prize :Bianca Rose Rapisarda 2018

  • Futurus Marketing Tech Excellence Award :Trendton Leslie David Gabel 2018

  • Futurus Marketing Tech Excellence Award :Jocelyn Kate Harris 2018

  • Futurus Marketing Tech Excellence Award :Amity Jane Farmer 2018

  • Joyce Berryman Prize :Declan Ormond Rush 2018

  • KA Cullinane Prize :Mitchell Isaac Colin Locke 2018

  • Kenneth Sutton Prize in Law :Sam Martin Lanskey 2018

  • LexisNexis Prize :Casia Maria Betros 2018

  • Marylyn Mayo Medal for the Bachelor of Laws with Honours :Jack Gilbert Middleton 2018

  • My Tax Savers Pty Ltd Prize :Shraddha Siddhesh Prabhu 2018

  • N.C.S.T.T. Prize :Adam Jerzy Stronczak 2018

  • North Queensland Bar Association Prize :Madison Renee Preston 2018

  • North Queensland Law Association Cairns Prize :Kylie Myra Arlidge 2018

  • North Queensland Law Association Townsville Prize :Sam Martin Lanskey 2018

  • O'Shea and Dyer Family Law Prize :Tamara Nicole Hage 2018

  • PVW Partners Prize :Lucy Katelyn Brescianini 2018

  • Philip L. Pearce Prize :Sharna Courtney Brendecke 2018

  • Port of Townsville Limited Prizes in Commerce & Economics - International Trade :Siddarth Anthony Roche 2018

  • Port of Townsville Limited Prizes in Commerce & Economics - Marketing :Kerstin Keller 2018

  • Roberts Nehmer McKee Prize :Crusoe-Blue Flynn-Pittar 2018

  • Sir George Kneipp Memorial Prize :Jack Gilbert Middleton 2018

  • Susan Thomson Memorial Prize in Family Law :Kylie Myra Arlidge 2018

  • The Tax Institute Prize :Erin Maree Hungerford 2018

  • The Ville Conference & Events Management Prize :Shannon Georgia Willcox 2018

  • The Ville Resort Casino Prize :Katherine Rose Murphy 2018

  • Thomson Reuters Prize A :Amber Jade Gust 2018

  • Thomson Reuters Prize B :Dennae Smith 2018

  • Thomson Reuters Prize C :Casia Maria Betros 2018

College prizes

College of Arts, Society & Education

  • AASW North Queensland (Mackay) Prize :Caitlin Hannah Kelly 2018

  • Alliance Fran├žaise de Townsville Prizes (Prize C) :Jessica Grace Keable 2018

  • Anne Deane Prize for English Literature :Caitlin Robyn Burrows 2018

  • Athena Deane Memorial Prize :Kim Lillian Ditton 2018

  • Australian Association of Social Workers Nth Qld Cairns Prize :Brooke White 2018

  • Australian Association of Social Workers Nth Qld Townsville Prize :Natalie Jean Maclean 2018

  • B.J. Dalton Prize in Politics :Alison Louise Sheaves 2018

  • Bruce Kapferer Prize in Anthropology :Simone Louise Woest 2018

  • Catholic Education (Townsville Diocese) Prize :Chaye Marie Vickers 2018

  • Chris Williams Prize in Social Work :Stanley Allan Lenoy 2018

  • Colin Roderick Prize for English Honours (Cairns) :Hannah Joy Macri 2018

  • Colin Roderick Prize for English Honours (Townsville) :Gloria June Denton 2018

  • Colin Roderick Prize in Children's Literature :Claudia Isabel Steel 2018

  • Colin Roderick Prize in Level 3 English :Jasmine Tabitha Joy Mccallum 2018

  • Colin Roderick Prizes for Australian Literature (Prize A) :Hannah Mary Mc Anulty 2018

  • Douglas Suthers Memorial Prize :Caitlin Hannah Kelly 2018

  • Elizabeth Perkins Prize for Creative Writing :Kylie Myra Arlidge 2018

  • H. Neil Smith Prize :Maria Lenita Box 2018

  • HEB Memorial Art Prize :Chloe Jane Coleman 2018

  • Harry Hopkins Memorial Art Prize (Acquisitive) :Dylan Joel Megaw 2018

  • Howard Fry Prize in Southeast Asian Studies :Daniel Anthony Symonds 2018

  • Jean Farnfield Prize in Australian History :Belinda Barnes 2018

  • Jeffrey Clark Prize in Anthropology :Jasmin Thamima Peer 2018

  • Jill Wells Memorial Award for Journalism :Caitlin Hannah Kelly 2018

  • Jim Keeffe Prize for Aboriginal and Islander History :Joshua Andrew Calman 2018

  • Joan Innes Reid Memorial Prize in Social Work :Sally Dawn Mcgovern 2018

  • Mabel Innes Prize for Lyric Verse :Lukas Sebastian Darch 2018

  • Madge Sceriha Social Work Prize :Eslanda Hazel Koch 2018

  • North Queensland Region Secondary Principals' Prize :Brittany Tasselli 2018

  • P.F. Rowland Memorial Prize :Sarah Caitlin Webb 2018

  • Pam Gilbert Memorial Prize :Daniel John Reiser 2018

  • Queensland Association of Mathematics Teachers' Prize (Cairns) :Kate Louise Backhouse 2018

  • Queensland Association of Mathematics Teachers' Prize (Secondary) :Megan Kate Wallis 2018

  • Queensland Association of Mathematics Teachers' Prize (Townsville) :Tanisha Bird 2018

  • Queensland Association of State School Principals' (Primary) Prize :Brittany Tasselli 2018

  • Ric Thompson Inclusion Award 1 :Tracy Ann Gray 2018

  • Ric Thompson Inclusion Award 2 :Sandhuni Nanayakkara 2018

  • Ric Thompson Inclusion Award 3 :Chrysanthi Georgia Taifalos 2018

  • Robert Mays Memorial Prize :Owen Cameron Thomas Ray 2018

  • Ross Smith Prize :Jasmine Tabitha Joy Mccallum 2018

  • Ruth Atkinson Memorial Prize :Joshua Andrew Calman 2018

  • Sarah Power Memorial Prize :Bree Emma Ludemann 2018

  • Sheila Haydon Prize :Anne Roberts 2018

  • Social Work & Human Services Prize :Tristian Charlee Tilse-Moore 2018

  • Tropical Archaeology Research Laboratory Cairns Prize :Tanya Maree Drury 2018

  • Tropical Archaeology Research Laboratory Townsville Prize :Timothy Russell 2018

  • W.T. (Bill) Johnston Memorial Prize :Joshua Andrew Calman 2018

College prizes

College of Science & Engineering

  • ASI Undergraduate Steel Design Award :Lachlan Daniel Turnbull 2018

  • Bev Frangos Graduate Instructor Prize in Electrical and Electronic Engineering and Electronic Systems and Internet of Things Engineering or Information Technology :Zhiwei Randy Zhu 2018

  • Brian Eaton Rail Engineering Prize :Ryan Attard 2018

  • Cairns Regional Council Bachelor of Environmental Practice First Year Prize :David Wilkinson 2018

  • Cairns Regional Council Bachelor of Planning Prize :Bella Sinatrya King 2018

  • Chris Alexander Memorial Prizes for Marine Biology (Prize A) :Matthew Gerard Connors 2018

  • Chris Alexander Memorial Prizes for Marine Biology (Prize B) :Julia Mayr 2018

  • College of Science and Engineering First Year Prize (Cairns) :Kalvin Rodney Wurzinger 2018

  • College of Science and Engineering First Year Prize (Townsville) :Katrina May Mckeough 2018

  • College of Science and Engineering Prize :Sean Patrick Foster 2018

  • College of Science and Engineering Prize for the Best BSc Honours Student :Thomas Ackery 2018

  • Don Close Prize in Software Engineering :Heylon Geoffrey White 2018

  • Dr R. Palmerston-Rundle Prize for Biological Sciences :James Richard Davy Milner 2018

  • Electrical & Computer Engineering Staff Prize :Russell Luke Davies 2018

  • Engineers Australia - Queensland Award (C.N. Barton Prize) :Laurance Daniel Papale 2018

  • Engineers Australia Electrical Branch Prize :Katrina May Mckeough 2018

  • Eric and Thelma Martel Prize for Conservation and the Environment :Breanne Peta Johnson 2018

  • First Year Mathematics Prize :Samantha Kate Crisp 2018

  • First Year Physics Prize :Fletcher Doolan 2018

  • G.N. Richards Medal in Chemistry :Alex David Charles Myhill 2018

  • Glencore Prize in Engineering :Jack Camp 2018

  • Glencore Prize in Science :Alex David Charles Myhill 2018

  • H.J. Priestley Memorial Prize :Alex David Charles Myhill 2018

  • Hunter Prize in Thermodynamics :Jonathan Joseph Grech 2018

  • IEEE Northern Australia Section First Year Prize :Marina Sugita 2018

  • IEEE Northern Australia Section Fourth Year Prize :Jake Colin Wood 2018

  • IStructE - Australia Regional Group - Annual Student Prize :Troy James Shand 2018

  • Institution of Engineering & Technology (IET) Prize :Sean Patrick Foster 2018

  • Joe and Val Baker Prizes (Prize A) :Alex David Charles Myhill 2018

  • Joe and Val Baker Prizes (Prize B) :Kelsey Alexander Webber 2018

  • John McIntyre Engineering Prize :Gideon Gipmai Yowa 2018

  • John Ridd Prize in Mathematics :Alexandra Yanes 2018

  • Laing Exploration Mapping Prize :Travis Daniel Mackay 2018

  • MMG Limited Geology Prize (Cairns) :Angelina Yolande Bouet 2018

  • MMG Limited Geology Prize (Townsville) :Momoe Yoshida 2018

  • Mechanical Engineering Prize :Jarrod Toogood 2018

  • Michael McLellan Memorial Prize :Jake Daniel Bowyer 2018

  • NQ Dry Tropics Excellence in Natural Resource Management Prize :Elizabeth Anne Kemp 2018

  • P.F. Brownell Medal for Plant Physiology :Hein Tholen 2018

  • Port of Townsville Limited Prize in Engineering :Hayden Matthew Tighe 2018

  • Port of Townsville Limited Prize in Marine Biology :Claire Myfanwy Moad 2018

  • Port of Townsville Limited Prize in Marine Physics :Sean Patrick Foster 2018

  • Port of Townsville Limited Prize in Marine Sedimentology :En Ci Jireh Teo 2018

  • Port of Townsville Limited Prize in Marine Studies and Statistics :Julia Mayr 2018

  • Prize for Excellence in First Year Bachelor of Information Technology (Townsville) :Marina Sugita 2018

  • Prize for Excellence in Third Year Bachelor of Information Technology (Cairns) :Benjamin Thomas Herd 2018

  • Prize for Excellence in Third year Bachelor of Information Technology (Townsville) :Ramisa Maliat Fayez 2018

  • Professor Lal Chand Wadhwa Prize for Civil Engineering :Ryan Attard 2018

  • Ron Kenny Prizes in Zoology (Prize A) :Matthew Gerard Connors 2018

  • Ron Kenny Prizes in Zoology (Prize B) :Larissa Tariana Gross 2018

  • Royal Australian Chemical Institute (North Queensland Section) Prize (RACI) :Alex David Charles Myhill 2018

  • Royal Australian Chemical Institute (Queensland Branch) Prize (RACI) :Dylan James Barker 2018

  • Royal Geographical Society of Queensland Inc. Prize :Todd Mcneill 2018

  • Sandvik Third Year Prize :Frederick Luke Bird 2018

  • Second Year Mathematics Prize :Kiana Marie Payne 2018

  • Sir Joseph Banks Medal for Botany :Eliane Mariette Bailey 2018

  • Southern Cross Austereo Engineering Prize :Russell Luke Davies 2018

  • Steel Reinforcement Institute of Australia Prize :Troy James Shand 2018

  • Steel Reinforcement Institute of Australia Prize :Lachlan Daniel Turnbull 2018

  • Third Year Mathematics Prize :Alex David Charles Myhill 2018

  • Third Year Physics Prize :Matt James Evans 2018

  • Townsville City Council Prize :Jacklyn Jane Neyenhuis 2018

  • Wet Tropics Management Authority Prize :Jayden Eric Engert 2018

  • Zonta JCU Award for Best Woman in Engineering Thesis :Cassandra Margaret Weight 2018